Deratyzacja, odszczurzanie – zwalczanie za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych wszelkich szkodliwych gryzoni, najczęściej szczurów i myszy. Przeważnie zatrutym pokarmem lub za pomocą pułapek, rzadziej innymi metodami.

Szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań pozwala na idealne dostosowanie metody do określonych warunków związanych z warunkami panującymi w poszczególnych pomieszczeniach oraz do ich przeznaczenia.

Najczęściej przy pomocy deratyzacji zwalcza się szczury oraz myszy.

ZWALCZANIE SZKODNIKÓW

Do najpopularniejszych metod zwalczania gryzoni zalicza się :

 ·         Chemiczna – W tej metodzie stosuje się środki chemiczne, które mają właściwości trujące dla gryzoni. Niegdyś metoda ta mogła być stosowana jedynie w miejscach, w których nie występowało zagrożenie zatrucia ludzi lub zwierząt stosowanymi preparatami. Wykluczało to miejsca, w których mogą przebywać dzieci, gdyż to właśnie one mogły paść potencjalną ofiarą zatrucia środkami przeciw gryzoniom. Dziś dzięki stosowaniu specjalnych karmników, środki chemiczne do zwalczania gryzoni, mogą być stosowane niemal wszędzie. Specjalna konstrukcja „karmnika” nie pozwala na przypadkowy kontakt ludzi i zwierząt domowych z wykorzystywaną trucizną.

 ·         Mechaniczna – W tej metodzie stosujemy różnego rodzaju pułapki mechaniczne, które zostały tak zaprojektowane, aby po zwabieniu gryzonia, unieszkodliwiły go w sposób skuteczny. Niegdyś w tym celu stosowano łapki na myszy i szczury. Dziś mamy o wiele większe pole manewru. Wśród urządzeń tego rodzaju znajdują się znacznie skuteczniejsze gilotynki, chwytacze oraz klatki.

 

W szczególnych przypadkach stosujemy specjalne lepy na gryzonie. Charakteryzują się one bardzo dużą skutecznością. Trzeba jednak pamiętać aby często je sprawdzać, aby złapane gryzonie nie męczyły się.

Jeżeli populacja gryzoni jest bardzo duża to często łączymy wszystkie wyżej wymienione metody, aby  uzyskać szybkie i skuteczne efekty.

Bez względu na wybór rozwiązania, konieczne jest regularne przeglądanie miejsc, w których rozmieszczono pułapki czy środki chemiczne, w celu usunięcia martwych gryzoni i przygotowanie środka eliminacji do kolejnego działania.

 

Cennik